Asset Publisher Asset Publisher

Osutka sosny.

Wiosenna osutka sosny.

To pospolita choroba sosny zwyczajnej i niektórych innych sosen powodowana przez grzyby workowe z rodzaju Lophodermium (głównie L. seditiosum). Największe szkody wyrządza w szkółkach i na młodych uprawach.  Zakażenie następuje poprzez zarodniki workowe, które są wytwarzane w miseczkach  powstałych na porażonych igłach. W kwietniu i  maju opada większość porażonych igieł podwójnych. Jednoroczne siewki nie opadają lecz wyginają się w różnych kierunkach. Chorobie sprzyja łagodna jesień i zima oraz deszczowa wiosna i lato.

W Polsce zazwyczaj istnieją dwa szczyty wyrzutu zarodników workowych. Pierwszy wiosną (w maju-czerwcu),  drugi jesienią (sierpień –wrzesień, a nawet wrzesień – listopad).

Powtarzające się corocznie infekcje niszczą aparat asymilacyjny przyczyniając się do zmniejszenia przyrostów, obniżają odporność sadzonek na niekorzystne oddziaływanie czynników środowiska, doprowadzając nawet do ich zamierania. W ostatnim okresie chorobie towarzyszą często smoliki, zwiększając szkody na uprawach.

Ochrona polega na stosowaniu profilaktycznych zabiegów ochronnych od końca czerwca do późnej jesieni